Nasza idea
Nasza idea
Nasza idea
Mimo, że nie jesteśmy identyczni w kwestii poglądów, mamy wiele punktów wspólnych. Każdy z nas jest liberałem i ma swoją wizję kreowania lepszego środowiska dla nas wszystkich. Wyodrębniliśmy więc kilka podobieństw, które stanowią naszą ideę – dekalog tego, co postulujemy. To wartości, w których chcemy się umacniać i stanowią dla nas najwyższe dobro.
Państwowy monopol na informację w postaci publicznej telewizji czy radia może nieść z sobą poważne ryzyko propagandy, cenzury czy ostatecznie uprzywilejowania państwowych stacji ponad innymi. W liberalnym kraju nie ma miejsca na ingerencję państwa w obiektywność zdarzeń i zamaskowywanie faktów przez wyciąganie przyjaznych władzy wątków. Media niosą z sobą wiedzę o świecie i powinny być one niezależne, przede wszystkim od rządu – trzeba zaprzestać dotowania państwowych spółek, zlikwidować wpływ państwa na nie oraz znieść podatki na niezależne media, by każdy miał prawo na własną interpretację wydarzeń.
Każdy z nas jest indywidualną jednostką, zdolną do stworzenia własnej opinii na dany temat. Państwowy zakaz wyrażania pewnych poglądów i stanowisk godzi w ideę wolnościowości. Jeśli tylko osoba chce zabrać głos, ma prawo to zrobić - lecz musi się liczyć z ostracyzmem społeczeństwa, gdyż to, że mamy i wyrażamy swoje przemyślenia nie warunkuje tego, że inni nie mogą mieć własnej opinii na nasze zdanie.
Uważamy, że wolność pierwszego człowieka kończy się dopiero tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego i tą wolnością się na codzień kierujemy. Z tego powodu wspieramy liberalizację prawa narkotykowego, prawa aborcyjnego i prawa dotyczącego środków obrony koniecznej, a także wspieramy dążenie do osiągnięcia równości małżeńskiej w polskim prawie.
Wchodząc powoli w dorosłość, my, młodzi ludzie chcemy mieć możliwość zostania kowalami własnego losu. Chcemy dążyć do tworzenia państwa, w którym otwieranie własnej działalności gospodarczej nie będzie wiązało się z mnóstwem zbędnej biurokracji, aby każda przedsiębiorcza osoba z planem na siebie mogła bez problemu odnaleźć się na rynku i swoim pomysłem wesprzeć gospodarkę.
Każdy z nas jest pojedynczą jednostką, skłonną do tworzenia tożsamości grupowych. Uznajemy jednostkę za najwyższe dobro, dążąc do zapewnienia jej jak największego i racjonalnego zakresu wolności, zarówno społecznej jak i gospodarczej. Chcemy zadbać o przyszłość kraju i świata, dbając i chroniąc poszczególnych ludzi, tworzących dane zgrupowania, gdyż każdy z nas ma indywidualne potrzeby. Nasz rozwój może iść w parze z zaspokojeniem naszych interesów, jednocześnie nie izolując nas od wydarzeń, emocji czy wspólnotowości.
Większe uprawnienia dla samorządów i rad sprawią, że polityka regionalna będzie bardziej skuteczna dla mieszkańców regionów. Władze gmin, powiatów i województw zajmują się często sprawami, którymi ogólnokrajowy rząd nigdy by się nie zajął. Decentralizacja nie osłabi kraju, odda za to wolność obywatelom danej jednostki administracyjnej do większego wpływu na wygląd swojej małej ojczyzny oraz pozwoli poznać rzeczywiste potrzeby społeczeństwa, a także przyspieszy rozwój całego kraju, poprzez działanie od podstaw, czyli od małych terenów w osobie gmin i powiatów.
Polskie prawo podatkowe jest mocno zawiłe, co hamuje inwestorów krajowych i zagranicznych przed rozwojem swoich przedsiębiorstw w kraju. To nie jedyny problem polskiego systemu podatkowego. Państwo zabiera nam aż ¼ całkowitej, należnej nam pensji – do tego dochodzą kolejne opłaty czyhające na nas na każdym kroku, takie jak wysoki podatek VAT. Winą tego jest rozdawnictwo i brak poszanowania polskiego pieniądza – i właśnie te schematy można poprawić, stosując ulgi podatkowe, obniżając składki czy upraszczając polskie prawo gospodarcze. Trzeba zadbać o prywatne portfele obywateli i przestać do nich zaglądać, wyciągając z nich coraz to większe kwoty.
Jeżeli prawo ma służyć społeczeństwu, musi być tworzone przy jego udziale. Jeżeli to prawo ma działać, musi być przez ludzi przestrzegane bez wyjątków, takich jak sędziowie czy politycy. Jeżeli władza państwowa ma być dla obywateli, musi być w niej obywatelski wkład – to wartości, które wyznajemy. Dlatego też uznajemy demokrację za najlepszy obecnie ustrój państwa, który daje największą ilość władzy w ręce nas, ludzi. Bezpośrednie głosowanie nad każdym problemem w zdecentralizowanych okręgach wyborczych to zwrot wolności i możliwości ustanawiania prawa w kierunku Polaków oraz szansa na pochylenie się nad problemami lokalnymi, w których nie pomógłby nam scentralizowany rząd.